Eduskills+ Media2, ki poteka v okviru programa Erasmus+, je prvi projekt, v katerem sodeluje Časoris, ki je namenjen vrtčevskim otrokom, njihovim staršem in vzgojiteljicam.
Media2 je nadaljevanje projekta Media, v katerem so se prijavitelji, kulturna ustanova Inter-kulturo iz Maribora, s partnerji osredotočali predvsem na uporabo fotografije kot medija.
Prijavitelji so tedaj zapisali: »Dandanes otroci odraščajo obdani z mediji. Uporabljajo jih intuitivno in brez strahu. Če želimo, da je uporaba medijev tudi varna, učinkovita in konstruktivna, jih moramo naučiti pravilne rabe, tako kot to velja za druge veščine. Skozi medijsko vzgojo v vrtcih se lahko naučijo, kako medije uporabljati in kako z njihovo pomočjo ustvarjati. Pri tem mora biti poudarek na uporabi medijev kot orodju za uresničevanje lastnih idej in ciljev, ne le na učenju pravilnega rokovanja z mediji in napravami. Zgodnja medijska vzgoja v vrtcih lahko pripomore tudi k zmanjševanju digitalnega razkoraka in pomeni podlago za kasnejšo medijsko pismenost in medijske veščine.«
V projektu Eduskills+ Media2 sodelujejo še:
- vrtec Tezno iz Maribora,
- vrtec Pčelica iz Zagreba,
- Studio Gaus (Nemčija)
- Jugendschutz Brandenburg (Nemčija)
Do 31. oktobra 2026 se bomo skupaj osredotočali na izboljšan pristop k medijski vzgoji v vrtcih in doma, in sicer z ozaveščanjem v vrtcih.
Povečali bomo medijsko pismenost otrok in spodbujali odgovorno uporabo medijev med otroki, učitelji in starši.
Skupaj s partnerji želimo nagovarjati izzive, ki jih povzroča uporaba medijev pri mlajših otrocih; vzgojitelje želimo opremiti z učinkovitimi orodij in metodologijami; starše pa želimo k bolj kakovostnemu pristopu do medijskih vsebin.
Ključni poudarki projekta so:
- komunikacija
- sodelovanje
- razmišljanje.
Pri tem bomo pozornost posvečali aktivnostim, ki jih lahko izvajamo brez uporabe zaslonov.
Pozorni bomo na:
- zdrave medijske navade (čas pred zasloni)
- uporabo medijskih vsebin (resnične in izmišljene informacije, na katere lahko naletijo že otroci v vrtcih, mediji, ki so primerni za učenje in poučevanje)
- osnovno digitalna pismenost (že pridobljena skozi projekt Media, posvečen fotografiji)
- Kreativna uporaba medijev
- Socialna ozaveščenost in empatija (skozi medije bomo raziskovali kulturno raznolikosti)
Projekt smo začeli z zbiranjem in vrednotenjem dobrih praks, ki jih bomo dopolnili z razvojem novih, inovativnih metodologij za izobraževanje o medijski pismenosti v vrtcih.
Ideje in aktivnosti bomo testirali v ciljnih skupin, in sicer med pilotnimi aktivnostmi, ki jih bomo izvajali s starši, vzgojitelji in otroci.
Za vzgojitelje in starše bomo pripravili delavnice; ponudili jim bomo tudi spletna gradiva za nadgradnjo pridobljenega znanja.
Ta bodo del škatle z orodji Eduskills+Media Toolbox, ki jim bo olajšala začetek izobraževanja o medijih in ponudila tako preizkušene pristope ter aktivnosti kot tudi ideje za bolj učinkovito sodelovanje med učitelji in starši.
Vsa gradiva, vključno z orodji in aktivnostmi, bodo na voljo v štirih jezikih na platformi Eduskills+.
***
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.
