Učenci OŠ Brusnice, OŠ Črni Vrh in OŠ Komenda-Moste ter trije Časorisovi mladi novinarji so v okviru mentorskega programa YoCoJoin raziskovali vlogo novinarstva v lokalnih skupnostih.
Program se je zaključil z obiskom Radia Sora, kjer so sodelovali pri oddaji v živo.
Predstavile smo svoje delo znotraj YoCoJoina in govorile o pomenu lokalnih medijev v našem okolju. Vse to so oddajali v živo, zato smo imele tremo, ki pa smo jo hitro premagale. Direktorica radia Martina Kolenc Novak nas je odlično usmerjala skozi celoten proces in nam dala občutek, da nam vodenje programa res dobro uspeva.
Taja, Ota in Blažka, OŠ Brusnice
Projekt Mladi za medije: krepitev lokalnih medijev s pomočjo mladih novinarjev (YoCoJoin) je povezal osnovne šole iz manj urbanih okolij, o katerih mediji redkeje poročajo.

Otroci in mladi so se učili pomena novinarstva v lokalnem okolju. Poročali so o tem, kar si vrstniki želijo in kar morajo vedeti, jih informirali, zabavali in izobraževali.
Poglobljen mentorski program je štiri mesece obiskovalo 18 osnovnošolcev in dve dijakinji. Vključeval je spletna srečanja in srečanja v živo z mentorico in novinarko Sašo Petejan.



Udeleženci so sami izbrali temo, o kateri so poročali.
Osnovnošolci so delali v skupinah. Mladi novinarji so vsak naslovili svojo temo.
Celoten postopek pisanja člankov in pridobivanja informacij je bil izjemno zanimiv. Najbolj mi je ostal v spominu prav obisk radia. Na drugačen način smo lahko predstavili teme, ki smo jih raziskovali.
Rok Kužner, Časorisov mladi novinar
Raziskovalne teme mladih novinarjev
- Učenke OŠ Komenda-Moste so raziskale pomanjkanje otroških igrišč v svoji občini in o ugotovitvah razpravljale z županom.
- Učenci OŠ Črni Vrh so preučili prihodnost lokalnega smučišča ob milejših zimah.
- Učenke OŠ Brusnice so raziskovale zgodovino šolskega nasada češenj in ohranile pomemben del lokalne dediščine.
- Rok Kužner je analiziral participativni proračun v Ankaranu in vprašal vrstnike, ali bodo sodelovali.
- Larisa Rozman je raziskala perspektive mladih na podeželju.
- Kaja Prelogar je preučila vlogo javnega prevoza za dijake.



Ob zaključku so udeleženci obiskali lokalni radio, kjer so ustvarili program, predlagali glasbo, se spoznali s procesom radijskega dela in tako je nastala oddaja.
Program ne bi bil možen brez sodelovanja učiteljic Barbare Gajski, Jane Peternel in Katarine Marin Hribar.
Kot majhna šola imamo veliko koristi od obiska novinarke, ki spodbuja naše učence k raziskovanju lokalnih tem. Ta izkušnja jim pomaga prepoznati vrednost lokalnih zgodb.
Jana Peternel, OŠ Črni Vrh
Mentorski program je mladim omogočil pridobivanje izkušenj, ki spreminjajo razumevanje novinarstva, vlogo novinarjev v lokalnem okolju in jih spodbujajo k aktivnemu sodelovanju v družbi.

O projektu

Projekt Empowering the Youth: Strengthening Local News Media Services Through the Youth Community Journalism Initiative (akronim: YoCoJoin) je odziv na nestabilen medijski prostor in tveganja, ki jih prinaša digitalizacija na področju novinarstva.
Konzorcijski partnerji
Omroep Tilburg (Nizozemska), Časoris (Slovenija), SideStreet (Malta), Media Diversity Institute Global (Belgija), Dublin Inquirer (Irska), Media Diversity Institute Western Balkans (Srbija) in Nyugat Media (Madžarska).
***
Financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorni niti Evropska unija niti EACEA.
