O nas
Smo ekipa navdušenih novinark, ki je začela izdajati Časoris, mednarodno nagrajeni brezplačni spletni časopis za otroke.
Sčasoma smo ugotovile, da ga moramo dopolniti še z delavnicami, seminarji in različnimi učnimi gradivi, kot je video na desni, saj smo želele krepiti medijsko pismenost in spodbujati kritično razmišljanje.
Z verodostojnimi novicami tako sedaj navdihujemo otroke in vzgajamo državljane.
Zelo pomembno je, da otroci znajo prepoznati lažne novice; da vedo, kje lahko preverijo informacije, na katere naletijo; da se vprašajo, kdo jim je nekaj povedal in zakaj, pa tudi kako bi lahko to preverili.
Dr. Sonja Merljak Zdovc
Ustanoviteljica, direktorica in odgovorna urednica
Sandra Hanžič
Namestnica odgovorne urednice
Saša Petejan
Vodja projektov, novinarka
Mateja Čelan
Novinarka
Urška Stropnik Šonc
Ilustratorka
Rebecca Svetina
Prevajalka in grafična oblikovalka
Nataša Kotar Vovk
Strokovna sodelavka za razvoj projektov in pridobivanje sredstev
Kdo smo?
Izdajatelj portala: Časoris, zavod za informiranje in izobraževanje, s sedežem v Ljubljani.
Predsednica sveta zavoda: Darja Groznik, urednica na Radiu Slovenija in predsednica ZPMS
Direktorica: dr. Sonja Merljak Zdovc
Članica strokovnega sveta: Barbara Verdnik (2023-2024); Romana Dobnikar Šeruga (2024 -).
Pišete nam lahko na naslov:
Poslanstvo
Navdihujemo otroke, vzgajamo državljane.
Vizija
Želimo, da se otroci naučijo prepoznavati pomen verodostojnih medijev in da se – tako kot generacije pred njimi – navadijo spremljati novice, ki jim lahko zaupajo.
Današnji otroci odraščajo v svetu, kjer informacije pridobivajo na družbenih omrežjih in platformah, kot so TikTok, Instagram, Snapchat in YouTube. Obenem zaradi razvoja tehnologije in spremenjenih navad ne vidijo več staršev brati časopise in revije oziroma spremljati televizijska in radijska poročila, kot smo to nekoč lahko mi.
Zato jim moramo znova privzgojiti navado, da redno uporabljajo zanesljive vire informacij, in jih navaditi na kritično razmišljanje o verodostojnosti novic in informacij, s katerimi prihajajo v stik. To najlažje in najbolj učinkovito naredimo v šoli, saj jo obiskujejo vsi otroci, tudi tisti, ki prihajajo iz manj ozaveščenih in spodbudnih okolij.
Verodostojni in relevantni mediji nas povezujejo in zbližujejo; sporočajo nam, kako živijo ljudje na drugem bregu reke. Če otrokom, naslednji generaciji, želimo zagotoviti mirno in varno prihodnost, če želimo, da odrastejo v strpne, sočutne, spoštljive, odgovorne in aktivne državljane. Ne odlašajmo – na uporabo verodostojnih novic v medijih, ki jim lahko zaupajo, jih začnimo navajati zdaj.